Küçük Çocuğu Olan ve Sigortalı Çalışmak İsteyen Annelere Müjde!

Küçük Çocuğu Olan ve Sigortalı Çalışmak İsteyen Annelere Müjde!

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi, uygulanmaya başlayacaktır. 0-60 ay arasında küçük çocuğunuz varsa; çalışmaya başlamak veya daha önce çalıştığınız işe geri dönmek istiyorsanız ya da hali hazırda bir işiniz varsa, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ihtiyacınız olan destek s

0-60 ay arasında küçük çocuğunuz varsa; çalışmaya başlamak, daha önce çalıştığınız işe geri dönmek istiyorsanız ya da hali hazırda bir işiniz varsa bu Proje ile SGK size ihtiyacınız olan desteği sağlıyor. Kadınların çalışma hayatına katılımlarını artırmayı, iş yaşam dengesini kurmalarına destek olmayı ve çocukları kurumsal bakım hizmetleriyle tanıştırarak erken çocukluk dönemi eğitimlerine katkı sağlamayı amaçlayan Projenin ön kayıtları 15 Ekim 2019 tarihinde başlıyor.

Annelere Verilecek Mali Destek Miktarı Ne Kadar?
• Projeden yararlanmaya hak kazanan annelere verilecek mali destek miktarı aylık 100 Avro (€)’dur.
• Ayrıca projeye kayıt olunan ilk ay kırtasiye giderleri için tek seferlik 100 Avro (€) ödeme yapılacaktır.
• Toplamda 10.250 anne, gerekli şartları taşımaları halinde en fazla 24 ay boyunca mali destekten faydalanabilecek, böylelikle annelere toplamda yaklaşık 26 milyon Avro (€)’nun üzerinde mali destek sağlanmış olacaktır.

Mali Destek Uygulamasına Kimler Başvurabilir?
Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinde yaşayan; • 0-60 ay arasında çocuğu olan ve çocuğu ile birlikte yaşayan,
• İş arayan, işe geri dönmek isteyen ya da hali hazırda 4/a sigortalısı olarak bir işverenin yanında çalışan (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç),
• Çalıştığı süreye paralel olarak çocuğunu Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı anaokulu, kreş, gündüz bakımevi vb. okul öncesi eğitim ve bakım kurumlarına gönderecek, anneler Projeye başvurabilir.
Annelerin Projeden faydalanabilmesi için en geç kesin kayıt tarihinden bir gün önce bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.

Projeye nasıl başvurabilirim?
Projeden yararlanabilmeniz için öncelikle duyurulacak olan tarih ve saatte e-devlet şifreniz ile internet sayfamız üzeriden ( https://sgkkurumsalcocukbakimi.org/sayfa/detay/Basvuru-Bilgisi ) “Ön Kayıt” yaptırmanız gerekmektedir. Lütfen ön kayıt için e-devlet şifresi almayı unutmayın.