BAZI SEKTÖRLERE SGK PRİM DESTEĞİ - BAZI SEKTÖR ÇALIŞANLARINA GELİR DESTEĞİ

BAZI SEKTÖRLERE SGK PRİM DESTEĞİ - BAZI SEKTÖR ÇALIŞANLARINA GELİR DESTEĞİ

BAZI SEKTÖRLERE SGK PRİM DESTEĞİ - BAZI SEKTÖR ÇALIŞANLARINA GELİR DESTEĞİ

Aşağıda listede belirtilen (nace kodlarına göre) faaliyet sektöründe yer alan işyerlerinde 2021 yılı Mart ayında hizmet akdi mevcut olan işçilere 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarında 4857 sayılı Kanunun geçici 10'uncu maddesi kapsamında ücretsiz izin verilmesi halinde bu işçilere günlük 50 TL, aylık 1.500 TL nakdi ücret desteği verilecektir.
 
56 Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri
61.90.05 İnternet kafelerin faaliyetleri
85.51.03 Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol, dövüş sanatları, jimnastik, binicilik, yüzme, dalgıçlık, paraşüt, briç, yoga, vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil, temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç)
93.11.01 Spor tesislerinin işletilmesi (futbol, hokey, paten, golf vb. sahaları, yarış pistleri, stadyumlar, yüzme havuzları, tenis kortları, bowling alanları, boks arenaları, vb. tesisler)
93.12.07 Yüzme kulüplerinin faaliyetleri
93.13.01 Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri
93.19.05 Bilardo salonlarının faaliyetleri
93.21.01 Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri
93.29.02 Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi
93.29.03 Oyun makinelerinin işletilmesi
96.02.01 Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür, makyaj, kalıcı makyaj vb.nin bir arada sunulduğu salonlar) (sağlık bakım hizmetleri hariç)
96.04.01 Hamam, sauna, vb. yerlerin faaliyetleri
96.04.02 Kaplıca, ılıca, içmeler, spa merkezleri, vb. yerlerin faaliyetleri (konaklama hizmetleri hariç)
96.04.03 Zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri (form tutma salonlarının ve diyetisyenlerin faaliyetleri hariç)
 
Aynı zamanda söz konusu  işyerlerinde 2021 yılı Mart ayında SGK’ya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile bildirilen sigortalılar için, 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarında prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanacak (3.577,50 TL) sigorta primlerinin işçi ve işveren hisselerinin tamamı işsizlik fonundan karşılanacaktır.
Bu destekten yararlanabilmek için işyeri ile ilgili muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin yasal süresi içerisinde verilmesi, primlerin yasal süresinde ödenmesi, kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması ve SGK’ya prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması gerekir. Bu prim desteğinden yararlanan işverenler; aynı sigortalı için destekten yararlanılan süre boyunca, diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanamaz.
 
Arkadaşlar yukardaki listede yazılı olan sektörlerden birinde  faaliyet gösteriyorsanız , Mart ayında işletmenizde çalışmış olan personellerinizi Nisan ve Mayıs aylarında ücretsiz izine çıkarttığınız taktirde bu personellere günlük 50TL nakdi  gelir desteği verilecek ,  Nisan ve Mayıs aylarında çalıştıracağınız personeller için ise asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanacak tutar kadar sgk primi ödemeyeceksiniz.
 
Bu teşvikten faydalanabilmek için kuruma sgk prim ve idari para cezanızın bulunmaması gerektiğini hatırlatır,Sağlıklı günler dileriz.